Nasza Fundacja uzyskała status organizacji pozarządowej. Możesz przekazać nam swój 1% KRS: 0000405669 Podaruj 1%

Kampania “Białej Wstążki”

 Kampania Białej Wstążki, jako Pomorski Tydzień Białej Wstążki realizowana od 2020r w terminie 01.012-07.12.

Logo "Biała wstążka"
Logo “Biała wstążka”

Kampania „Biała wstążka” to największa międzynarodowa kampania społeczna adresowana do mężczyzn mająca na celu przeciwdziałani przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet kobiet. Rozpoczęła się 6 grudnia 1991 r. w Kanadzie – w przeciągu sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę ja jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet. Dzień 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r.  kiedy w budynku politechniki w Montrealu Montrealu,2 5-letni mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 1 14 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem, kobiety nie powinny studiować nauk technicznych.

Z A P R O S Z E N I E

DO UDZIAŁU
W IV POMORSKIM TYGODNIU BIAŁEJ WSTĄŻKI

1–7 grudnia 2023 r.

W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego – p. Mieczysława Struka

oraz organizatorów, serdecznie zapraszamy mężczyzn – mieszkańców Woj. Pomorskiego
do aktywnego udziału w IV Pomorskim Tygodniu Białej Wstążki, poprzez przypięcie w dniach 1-7 grudnia 2023 r. białej wstążki oraz o opublikowanie wykonanego zdjęcia na swoich social mediach lub przesłanie na adres Fundacji „Wschodzące Słońce”: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl

Wyrazicie Panowie w ten sposób Wasz sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet
i zadeklarujecie, że zawsze będziecie reagować, kiedy będziecie świadkami takich zdarzeń. Po raz pierwszy białe wstążki założyli mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 r. postanowili
w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek, zamordowanych 06.12.1989 r. w budynku Politechniki w Montrealu, przez 25-letniego mężczyznę. Sam nie dostał się na studia politechniczne i obwiniał o to kobiety. Uważał, że nie powinny one studiować na wydziałach nauk ścisłych/ technicznych.

Zapraszamy młodzież oraz innych zainteresowanych do udziału w wydarzeniu organizowanym dn. 06.12.2023 r. w godz. 9-12, formule hybrydowej, miejsce stacjonarne nowa siedziba Fundacji RC, ul. Wita Stwosza 23, Gdańsk – Oliwa.

W ramach wydarzenia odbędzie się wykład dr Joanny Główczewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego pn. „Mity i stereotypy dotyczące przemocy”, wykład dr Marcin Szulca prof. UG pn. „ Jak zwiększyć szanse na udany związek i czy bycie razem w ogóle się opłaca.”
oraz  panel dyskusyjnym pn. „Przemoc – destrukcyjny taniec pary” przeprowadzony przez pracowników Specjalistycznych Placówek z Gdyni z udziałem zaproszonych gości.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Osoby/instytucje zainteresowane zapraszamy do przesłania zgłoszenia na adres: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl  lub tel. 605 071 761; link na platformę zoom prześlemy w dn. 04-05 grudnia br.

Andrzej Czekaj – Dyrektor MOPS Sopot

Skip to content