Miesięczne archiwum: grudzień 2014

PODZIĘKOWANIA

Dziękujemy Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu/zadania publicznego „UCHROŃMY DZIECI PRZED FAS- profilaktyka uniwersalna i selektywna FAS/FASD” dofinansowanego przez Województwo Pomorskie.

W szczególności Dziękujemy pełnomocnikom poszczególnych gmin, powiatów:
Gmina, m. Starogard Gdański- p. Patrycja Dziewiątkowska- Dudek-Urząd Miast St. Gdański- Wydział Spraw Społecznych;
Gmina, m. Kościerzyna- p. Janina Czaja- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie;
Gmina Chmielno- p. Gabriela Jóskowska- kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie;
Gmina Kościerzyna- p.Barbara Ciężka- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie;
Gmina Sulęczyno- p. Ewa Kulaszewicz- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęczynie;
Powiat Lęborski- p. Elżbieta Rabenda- Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Powiatu Lęborskiego;
Powiat Gdański- p. Marek Hojczyk- psycholog Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim.

DZIĘKUJEMY też współtwórcom projektu: lek. med. Grażynie Rymaszewskiej- inicjatorce SPOŁECZNEJ KAMPANII STOP FAS w woj. pomorskim, Joannie Węglarz- Wiceprezes Fundacji na rzecz dziecka i rodziny FAScynacje a także: Ani Blokus-Szodzińskiej- Dyrektor Centrum Twórczego Rozwoju i Zabawy Dziecka „WESOŁY MIŚ”; Anecie Borejszo- wolontariusz Fundacji „WSCHODZĄCE SŁOŃCE”; Markowi Kaczeńskiemu i Joannie Lis-członkom Koła Naukowego Studentów Nauk o Rodzinie ATENEUM Szkoły Wyższej w Gdańsku; Annie Dyrmo, Patrycji Nowak-Moszczyńskiej i Sylwii Nowosadko z Centrum Rozwoju Dziecka „DAĆ SKRZYDŁA” w Słupsku

Zarząd Fundacji Dla Dziecka i Rodziny
„WSCHODZĄCE SŁOŃCE”
Mariusz Ruszkowski-Prezes;
Elżbieta Tessmer- Wiceprezes.

„BIAŁA WSTĄŻKA”

Dnia 26 listopada 2014 r. Koło Naukowe Studentów Nauk o Rodzinie „Silva Rerum” ATENEUM Szkoły Wyższej w Gdańsku zorganizowało konferencję „Białej Wstążki” oraz przemarsz młodzieży i zaproszonych gości; trasa przemarszu: „zieleniak”,ul. Wały Piastowskie- Plac Zebrań Ludowych; w ramach Akcji 16 Dni Przeciw Przemocy.
Akcja jest organizowana przez Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Do udziału w konferencji zaproszono młodzież męską ze szkół ponadgimnazjalnych z Gdańska. Pomoc w organizacji udzieliła nasza Fundacja Dla Dziecka i Rodziny „WSCHODZĄCE SŁOŃCE”, FUNDACJA FASCYNACJE oraz Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Konferencję poprowadził p. Kamil Roszkowski- Prezes Fundacji FAScynacje(DZIĘKUJEMY).Wykład przeprowadzili: Kamil Roszkowski: „Kampania Biała Wstążka- historia kampanii na rzecz walki z przemocą wobec kobiet” oraz dr Marcin Szulc: „Miłość, Związek, Katastrofa-czyli o tym co robić, by stworzyć pozytywne relacje partnerskie….”
Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest już prowadzona w ponad 178 krajach. Rozpoczęła się w Kanadzie w 1991 roku, a więc dwa lata po masakrze w Montrealu, kiedy to 25-latek Marc Lepine wtargnął na teren Politechniki i serią wystrzałów zabił 14 kobiet i ranił trzynaścioro świadków.
Kampanię zainicjowali mężczyźni i do nich jest przede wszystkim skierowana. Jej celem jest dyskusja na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy.
Noszenie białej wstążki ma być:
* symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet,
* osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować ani milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Kampanie „Białej Wstążki” odbywają się od kilku lat w wielu miastach Polski. W Gdańsku była to pierwsza konferencja.