Miesięczne archiwum: wrzesień 2019

09 września – Międzynarodowy Dzień FASD (FAS)

Dnia 09 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, w Polsce głównie znany jako FAS – Płodowy Zespół Alkoholowy)

FASD stanowi spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych, obejmujących funkcjonowanie psychiczne, fizyczne, intelektualne, oraz behawioralne (Streissguyh & O’Malley, 2000).

FASD jest skutkiem spożycia alkoholu przez kobietę będącą w ciąży. Alkohol jest silnym czynnikiem toksycznym, który powoduje zaburzenia w rozwoju dziecka. Naukowcy ostrzegają :

NIE MA DAWKI ALKOHOLU KTÓRA UWAŻANA BYŁA BY ZA BEZPIECZNĄ.

Jednak pomimo dotychczasowych osiągnięć naukowych dotyczących negatywnego wpływu na alkohol, nadal brakuje jednomyślnego stanowiska w środowiskach specjalistycznych podkreślających zupełny zakaz spożywania alkoholu w okresie ciąży.

Uwaga: alkohol nie znajduje się tylko w ogólnodostępnych i znanych napojach takich jak: wódka, wino, czy spirytus. Ale w niektórych lekach/preparatach zalecanych za wzmocnienie organizmu oraz w słodyczach (na opakowaniu jest tylko wyraźna informacja dla kierowców).