Miesięczne archiwum: wrzesień 2021

Dziękujemy!

Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie konferencją w ramach VIII Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS/FASD, współfinansowanych przez Województwo Pomorskie.

Zarejestrowało się na konferencję 127 osoby – przy 80 podłączeniu to i tak dużo, tym bardziej, że część osób słuchała konferencji na jednym podłączeniu. Ale i też kilka osób nie uczestniczyło z powodu obowiązków służbowych.

Dziękujemy współorganizatorowi Urzędowi Miasto Kwidzyn za wspaniałą pomoc oraz Fundacji PROSPEKT za wsparcie technologiczne.

Oczywiście wieeelkiee podziękowania dla naszych prelegentów: Małgosi Tomanik z Kanady oraz Agnieszce Hartung, Ewie Redmer i Monice Guzickiej z Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc” w Szczecinie.

A wszystko to w ramach prowadzonej od 7 lat Kampanii społecznej: STOP FAS

UWAGA: mamy jeszcze miejsca na webinaria.

Linki/wejścia będą wysyłane w niedzielę i w poniedziałek.

„Pomoc dziecku i nastolatkowi z FASD oraz ich rodzicom/opiekunom” – program konferencji 24.09.21 r.

Zadanie współfinansowane przez Województwo Pomorskie

Program konferencji

„Pomoc dziecku i nastolatkowi z FASD oraz ich rodzicom/opiekunom”

24 września 2021 r., 9:00 – 14:00

8:30 – 9:00 Rejestracja – otwarcie platformy.

1) 9:00 – 9:15

  • Otwarcie konferencji przez pana  Piotra Widza Zastępcę Burmistrza Miasta Kwidzyn ds. Społecznych.
  • Prezentacja strony Kampanii STOP FAS www.stop-fas.pl
  • Przedstawienie informacji o przygotowywanych materiałach: filmie edukacyjnym video o wpływie alkoholu na rozwój prenatalny oraz dwóch           artykułach i broszurze edukacyjnej dla rodziców i innych osób pracujących z dzieckiem z FASD.

2) 9:15 – 10:15 Małgorzata Tomanik  „Model interwencji opiekuńczo -wychowawczej dla dzieci i młodzieży z FASD”.

3) 10:25 – 11:25 Agnieszka Hartung „Zaburzenia w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych u dzieci z FASD”.

4) 11:35 – 12:35 Ewa Redmer „Zaburzenia przetwarzania słuchowego u dzieci z FASD”.

5) 12:45 – 13:45 Monika Guzicka „Wspieranie rozwoju dzieci ze Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych (FASD)”.

6) 13:45 – 14:00 Podsumowanie konferencji/zakończenie.     

                                                              

Poznaj DISC GOLFA z Gdańskim Funduszem Sportowo – Rekreacyjnym – 18.09.2021 R.

Na zdjęciu (z prawej) Maria Witecka-Wiese z Fundacji RC zajmująca się Gdańskim Funduszem Sportowo-Rekreacyjnym stoi (lewej) z Kamilem Kiljanem z Disc Golf Trójmiasto.

Zanim zaczniemy uczestniczyć w VIII Pomorskich Obchodach Światowego Dnia FAS/FASD – 24 i 28 września, może skorzystajmy z imprezy plenerowej w Gdańsku – Wrzeszczu PODLEŚNA POLANA (przy ul. Jaśkowa Dolina) 18 września 2021 na Jaśkowej Dolinie otwiera się pierwsze w Trójmieście pole do gry w Disc Golfa.

W disc golfa  gra się podobnie jak w klasycznego golfa z tą różnicą, że tutaj gracze używają latających dysków, nazywanych też Frisbee®. Celem gry jest trafienie dyskiem z wyznaczonego miejsca do oddalonego o kilkadziesiąt metrów specjalnego kosza. Im mniejsza liczba rzutów – tym lepiej! Każdy kolejny rzut rozpoczyna dokładnie z tego miejsca, w które spadł dysk w wyniku poprzedniego rzutu. Drzewa, krzewy czy nierówności terenu na polu do disc golfa, stanowią naturalne, wymagające przeszkody. Po kilku (lub kilkunastu:-)) próbach, w końcu gracz wykonuje ostatni rzut w wyniku którego dysk ląduje w koszu – dołek zaliczony!

Na podleśnej Polanie znajdziecie stoisko promujące Gdański Fundusz Sportowo – Rekreacyjny. Nazywać się będzie: Poznaj DISC GOLF z Gdańskim Funduszem Sportowo – Rekreacyjnym !

Będzie tam loteria fantowa i dużo gadżetów do wygrania (w tym dyski do gry!). Aby wziąć w niej udział trzeba spróbować zagrać (oczywiście na miejscu będzie instruktor, który wszystko wytłumaczy)

To najlepsza okazja aby nauczyć się podstaw gry w disc golfa ️‍️ A a także zobaczyć nowe unikatowe miejsce na mapie 3miasta.

W tym samym czasie na terenie Parku Jaśkowej Doliny odbywać się będą profesjonalne zawody.To jedyna taka okazja, aby zobaczyć mistrzów latających dysków w akcji.

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/320603843145467?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

VIII Pomorskie Obchody Światowego Dnia FAS/FASD

Szanowni Państwo!

17 dni temu ruszyły zapisy na konferencję oraz webinaria, które odbywają się w ramach VIII Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS/FASD

Już mamy ponad 80 zgłoszeń na konferencję oraz 38 na webinaria.

Dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie VIII Pomorskimi Obchodami.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Województwo Pomorskie

09 września – Międzynarodowy Dzień FASD!

Gosia Tomanik – z prawej strony, w czerwonej koszulce,. i tzw. akcja „Czerwone trampki” na 09 września 2019 r. w parku.

Pozdrowienia z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie z okazji Międzynarodowego Dnia FASD

Często Międzynarodowy Dzień FASD obchodzony jest w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) w parkach. Rodzice wraz z dziećmi oraz osobami ich wspierającymi wspólnie organizują to wydarzenie. Jest to okazja do spotkania się osób reprezentujących środowisko FASD w danej społeczności lokalnej. W atmosferze zabawy dyskutowane są osiągnięcia dzieci i ich rodzin oraz wspólne plany na przyszłość. Można spotkać tam przedstawicieli szkół, poradni terapeutycznych i opiekuńczo-wychowawczych oraz inne osoby pracujące z dziećmi/młodzieżą z FASD.

Ze względu na obecną sytuacje epidemiologiczną ostatnie obchody Dnia FASD w parkach odbyły się we wrześniu 2019 r. Podobnie jak i w ubiegłym roku, będziemy obchodzić ten szczególny dzień organizując wydarzenia online. Pozostaje nadzieja, iż rok 2022 przyniesie nam wszystkim powrót do normalności i znowu parki w Kolumbii Brytyjskiej zapełnią się dziećmi, młodzieżą, rodzinami oraz przyjaciółmi FASD.

Pozdrawiam

Małgorzata Tomanik, M. Ed FASD Consultant / Rada Programowa Fundacji „Wschodzące Słońce”

Słodki poczęstunek – krojony tort wędruje do uczestników .. a jest to 2019 r. – a już za kilka miesięcy – 2020 r. rozpocznie się oficjalnie światowa pandemia