09 września obchodzimy Światowy Dzień Świadomości FASD!
Dziś, w tym dniu zwracamy szczególną uwagę na problem jakim jest spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży – świadomie jak i też nieświadomie.
Szanowne Panie – najlepiej zaplanować ciążę by można było unikać produktów zawierających w swoim składzie alkohol, np. słodycze, leki lub suplementy (w tym preparaty do smarowania po ciele w celach leczniczych) a o spożywaniu szklaneczki zimnego piwa, małej lampki wina (jak to mawiano – na poprawę krążenia krwi) itd. to już należy zapomnieć. Wstrzemięźliwość od alkoholu zalecana jest też po urodzeniu dziecka – gdy karmimy naturalnie, ale i gdy sztucznym mlekiem to też warto wstrzymać się przez pewien okres.
NASZE INFORMACJE – o bieżących działaniach:
Szanowni Państwo. W ramach naszej prowadzonej kampanii ponownie dostaliśmy dofinansowanie z Województwa Pomorskiego na nasze działania. Więc rozpoczynamy realizację projektu “W ciąży – ani kieliszka. Program profilaktyki uniwersalnej i selektywnej FAS/FASD. Edycja IX.”
W ramach dofinansowania odbędzie się bezpłatna konferencja naukowa “Zdrowie psychiczne nastolatka, cz. 2” – czyli pogłębimy temat poruszany rok temu. Prelegentami będą, ponownie: dr n. med. Agata Cichoń-Chojnacka (Kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD; lekarz-psychiatra); mgr Małgorzata Tomanik (pedagog, kanadyjski specjalista FASD). W tym roku dodatkowo o zdrowi psychicznym powie Magdalena Borkowska (Krajowe Centrum Profilaktyki Uzależnień, psycholog)
Rejestracja – na adres fundacja@wschodzaceslonce.org.pl prosimy o wysłanie danych: imię i nazwisko, zawód/instytucja oraz miejscowość wraz z gminą/powiatem wraz info: online lub stacjonarnie. Konferencja w formule hybrydowej dn. 27 września 2024 r.; miejsce stacjonarne: 80-312 Gdańsk – Oliwa, ul. Wita Stwosza 23 (dawna szkoła specjalna a obecnie siedziba Fundacji RC). Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.
UWAGA: w tym roku NIE będzie dostępny parking samochodowy na terenie Fundacji RC, gdzie odbywać się będzie wydarzenia. Dojazd komunikacją miejską: tramwaj 6, 12 z Gdańska, Dworzec PKP lub z Pętli tramwajowej przy Parku Oliwskim. Najlepiej wysiadać na przystanku: TETMAJERA, ewentualnie DERDOWSKIEGO – budynek znajduje się między tymi przystankami. Dodatkowo można skorzystać z tramwaju nr 5 – z przystanku Oliwa 01 lub od Politechniki Gdańskiej w kierunku Oliwy 01. Można skorzystać z PKM i wtedy wysiąść należy na przystanku PKM STRZYŻA i tramwajami nr 5, 6 i 12 podjechać (kierunek Oliwa 01). Osoby, które będą korzystały z SKM – wysiadają na przystanku SKM OLIWA i muszą dojść do Parku Oliwskiego przy którym są przystanki tramwajów: 5, 6 i 12 (kierunek Nowy Port, Łostowice – Świętokrzyska, Ujeścisko).
Na zakończenie działań projektowych, tj. w grudniu zamieścimy na kanale YOU TUBE relację z konferencji.
Dodatkowo na jesieni p. Małgorzata Tomanik przeprowadzi webinarium dla rodziców/opiekunów, pracowników oświaty i opieki społecznej dotyczące wsparcia nastolatka z FASD w wejście w życie dorosłe/zawodowe. O terminie poinformujemy na konferencji oraz na naszych social mediach.
Informujemy, iż w ramach dofinansowania zostaną przeszkolone osoby do wykonywania diagnozy FASD wg. wytycznych KCPU oraz współpracujące z zespołem diagnostycznym, rodzicami/opiekunami adolescentów z FASD a także z placówką oświatową i ośrodkiem pomocy społecznej/samorządem. Dlatego też już na jesieni/ pod koniec roku nasza Fundacja ogłosi otwarcie punktu diagnozy i pomocy adolescentowi z FASD, który będzie mieścił się w naszej Poradni Rodzinnej “PRZYSTAŃ” w Gdańsku – Oruni, ul. Trakt św. Wojciecha 75 b/4, 80-044 Gdańsk.
UWAGA: prosimy obserwować stronę Kampanii STOP FAS (którą zarządzamy) gdyż na niej będzie więcej informacji co do działań w obszarze FASD.
Konferencja naukowa dla rodziców/opiekunów/ pracowników oświaty i placówek pomocy społecznej/lekarzy i innych zainteresowanych: 27 września 2024 r.:
Program konferencji naukowej pn. “Zdrowie psychiczne nastolatka z FASD, cz. 2”
9:00 – 9:15 Rejestracja, stacjonarnie i online – otwarcie platformy zoom
9:15 – 9:20 Otwarcie konferencji
9:20 – 10:20 dr n. med. Agata Cichoń-Chojnacka/Gdynia
10:25-11:25 mgr Magdalena Borkowska/Warszawa
11:30-12:30 mgr Małgorzata Tomanik/Kanada
12:30-13:00 Zakończenie, podsumowanie konferencji/poczęstunek
mgr Magdalena Borkowska – psycholog, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom – agenda Ministerstwa Zdrowia
dr n. med. Agata Cichoń-Chojnacka – lekarz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, terapeuta rodzinny, hipnoterapeuta, członek International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professionals (IACAPAP) oraz Sekcji Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego; Kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD
mgr Małgorzata Tomanik/Kanada – Key Worker FASD, szkoleniowiec FASD, prywatna praktyka w ramach swojej prywatnej Poradni Rodzinnej.
Na życzenie wystawiane będą zaświadczenia – można w zgłoszeniu napisać informację.
ARCHIWUM:
W ramach Kampanii realizujemy w dniach 14.07.2023 – 15.15.2023 zadanie publiczne pn. “”W ciąży ani kieliszka. Program profilaktyki uniwersalnej i selektywnej FAS/FASD. Edycja VIII” dofinansowane przez Woj. Pomorskie. Partnerami są: Malgorzata Tomanik “PARENTING PARADIGM” z Kanady; Fundacja “TRZEŹWOŚĆ” z Gdyni prowadzona przez p. dr Grażynę Rymaszewska (inicjatorkę tejże kampanii), Fundację RC – Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych z Gdańska.
W ramach zadania będziemy organizować X Pomorskie Obchody Światowego Dnia FAS/FASD. W tym roku konferencja naukowa w formule hybrydowej (stacjonarna + online) a po niej dyskusja z udziałem prelegentów i przedstawiciela Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdański odbędzie się 22 września, miejscem stacjonarnym jest nowa siedziba naszego partnera – Fundacji RC przy ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku – Oliwie. Więcej informacji, tj. tematykę, termin, prelegentów zamieścimy wkrótce też na stronie Kampanii. Partnerem/współorganizatorem X Pomorskich Obchodów jest Starostwo Lęborskie a Patronem Honorowym Mieczysław Struk Marszałek Woj. Pomorskiego.
Szanowni Państwo. Konferencja w formule hybrydowej. Miejscem stacjonarnym jest nowa siedziba naszego partnera (my jako Fundacja „Wschodzące Słońce” mamy u nich nasz adres siedziby) w Oliwie, ul. Wita Stwosza 23, 80-312 Gdańsk. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja polega na wysłaniu maila w którym należy podać:
Imię i nazwisko; zawód np. nauczyciel, psycholog, pracownik socjalny lub rodzic/opiekun, miejscowość oraz gminę, powiat i województwo – zbieramy info dla celów statystycznych/sprawozdawczych a także info w jakiej formie chcą Państwo uczestniczyć: stacjonarnie czy online.
Przy rejestracji na formułę online prosimy o podanie adresu mailowego – jeśli będzie inny niż ten z którego przyszło zgłoszenie.
UWAGA: przy formule online osoby, które będą korzystać z jednego komputera proszone są (jeśli to możliwe) zgłoszenie zbiorowe: dane jak wyżej i info, że będą na jednym podłączeniu.
UWAGA: W miejscu w którym odbywać się będzie konferencja jest bezpłatny parking samochodowy – na koło 10-15 samochodów – przy zgłoszeniu prosimy podać info.
Info o KAMPANII STOP FAS (FASD) – zapraszamy!
FASD czy FAS?
Małgorzata Tomanik
W światowej literaturze FASD rozpatrywane jest jako wrodzona wada rozwojowa spowodowana ekspozycją płodu na alkohol. Badania naukowego bezspornie dowiodły teratogeniczne działanie alkoholu, które może spowodować spektrum zaburzeń rozwojowych, intelektualnych, emocjonalnych oraz behawioralnych. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele terminów określających różnorodność płodowych zaburzeń poalkoholowych. Zaliczano do nich zarówno terminy nie diagnostyczne np. Płodowy Efekt Alkoholowy (FAE), jak też diagnostyczne np. Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), częściowy Płodowy Zespół Alkoholowy (pFAS) bądź Neurorozwojowe Zaburzenia Zależne od Alkoholu (ARND).
Rozbudowana terminologia powodowała dezorientację wokół diagnozy FASD. Na początku lat 2000 pojawiły się opinie wskazujące na brak jednoznacznego terminu, który obejmowałby wszystkie jednostki diagnostyczne. Zaproponowano nowy, nie diagnostyczny termin, Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD, Fetal Alcohol Spectrum Disorder), którym zaczęto określać zespół wszystkich objawów fizycznych, psychologicznych, behawioralnych, oraz zaburzeń kompetencji społecznych o umiarkowanym albo silnym natężeniu, które mogą wystąpić u dzieci kobiet spożywających alkohol w czasie ciąży (Streissguth & O’Malley). Definicja ta podkreśla fakt, że powinniśmy zwrócić uwagę na szerokie spektrum zaburzeń układu nerwowego i deficytów rozwojowych a nie tylko na obecność bądź brak cech fizycznych u osób z FASD.
Termin ten szybko został przyjęty w środowiskach laickich i zawodowych w USA, Kanadzie i Australii a następnie przez WHO. Natomiast osoby z różnymi prezentacjami prenatalnej ekspozycji na alkohol zostały uwzględnione i włączone do systemu opieki. W 2015 r. określenie FASD urosło do rangi jednostki diagnostycznej w kanadyjskim systemie.
Termin FAS w nazwie Kampanii Społecznej „STOP FAS” jest nazwą już symboliczną. Będziemy używać terminu FASD pisząc i omawiając problemy związane z tym zagadnieniem.
Więcej informacji na temat rozwoju terminologii FASD na stronie:
Co to jest FASD?
więcej o Kampani “STOP-FAS” znajdą państwo na stronie: http://stop-fas.pl
Nowy partner Kampanii – a z nami związana jest p. Natalia już od 2012 r.! (więcej w zakładce Nasi specjaliści)