Nasza Fundacja uzyskała status organizacji pozarządowej. Możesz przekazać nam swój 1% KRS: 0000405669 Podaruj 1%

„LATARNIA W CIEMNOŚCI” – projekt już realizowany!

Informacja z LIPCA 2022 r.:

Szanowni Państwo, darczyńcy!

Miło mi poinformować, że obecnie do szkoły uczęszcza 26 dzieci w wieku od 6-14 lat. Uczą się tylko 4 godziny dziennie. Resztę dnia pracują w cegielni pomagając rodzicom. Naucza ich dwóch nauczycieli, którzy są także na utrzymaniu naszej Fundacji.

Rok temu miesięczny koszt nauki jednego dziecka wynosił ok 30 zł (trzydzieści złotych). Obecnie w Pakistanie również szaleje inflacja i wszystko drożeje z dnia na dzień . Co powoduje jeszcze większy głód i ubóstwo. Wstępnie szacunkowy koszt utrzymania jednego ucznia to ok. 40 zł (czterdzieści złotych !).

W klasie było na początku 40 dzieci. Niestety część rodziców nie pozwoliło im na uczęszczanie do szkoły. Muszą one wraz z nimi codziennie chodzić do pracy by zarobić na jedzenie (!). Sami pracujący rodzice otrzymywali zbyt małe wynagrodzenie od pracodawcy, aby mogli wyżywić swoje pociechy i pozwolić im uczyć się.

Obecnie zajęcia lekcyjne prowadzone są w użyczonym pomieszczeniu nieopodal fabryki cegieł u jednego z przychylnych nam przyjaciół. Jednak poinformował Nas, że w grudniu tego roku nie będzie już właścicielem tych pomieszczeń a dzieci nie będą mogły tam uczyć się. Podejmujemy więc starania by zebrać fundusze na zakup kawałka ziemi i móc tam postawić namiot, który by pełnił rolę budynku – pomieszczenia szkolnego. Zakup ziemi umożliwi również zarejestrowanie tej szkoły. Obecnie trwają negocjacje co do kosztów zakupu.

Dziękujemy wszystkim Tym którzy wspierają nasze działania w Pakistanie. Nawet drobne wpłaty od osób powodują, iż w sumie stają się jedną dużą wpłatą pozwalającą nam działać. Z pozdrowieniami

Marek Kaczeński – Kierownik projektu „Latarnia w ciemności”, Gdańsk, dn. 14 lipca 2022 r.

Informacja z KWIETNIA 2022 r. – poniżej…

Nasza placówka znajduje się koło granicy z Indiami, koło miejscowości Lachor. W samym mieście żyje aż około 13 mln osób!!

Lekcja trwa…
Jak widać zajęcia tam a u nas odbywają się w innych warunkach. Ale i tak jest dobrze, że na potrzeby lekcji oddano do użytku nową salę….no, ale siedzą na swój tradycyjny sposób.

https://youtu.be/jrBkLIoPQGg

Informacje z miesiąca LUTY 2022 r. – poniżej:

Ps. z ostatnich doniesień z Pakistanu: po rozpoczęciu zajęć 14 lutego, Noel poinformował (online) Marka – Kierownika projektu – że pojawiła się grupka 10 dzieci z pytaniem/prośbą o możliwość dołączenia do „szkoły”. Oczywiście zgoda: JEST! I tak o oto klasa liczy 40 osób/dzieci. Co prawda ławki zostaną zakupione później, ale nowa 10 -ka dzieci otrzyma podręczniki, przybory do nauki a co najważniejsze (dla nich) to mundurki.

Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu Marka Kaczeńskiego – Kierownika projektu – udało się zebrać pieniądze (DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM) na uruchomienie placówki edukacyjnej dla dzieci w Pakistanie. I już dziś, tj. 14 lutego 2022 r. rozpoczęło naukę podstawową 30 dzieci w wieku 6-14 lat. Zajęcia prowadzą dwie nauczycielki (kobiety – wcześniej błędnie została przekazana informacja, iż to mężczyźni mają uczyć) przez pięć dni w tygodniu, po 4 godziny. Cieszy nas fakt, iż pozwolono uczęszczać na lekcje dziewczynkom – co w tamtym rejonie świata, jest czymś wyjątkowym.

Poniżej przedstawiamy foto relację z przygotować do rozpoczęcia nauki. Zdjęcia przedstawiają uczniów otrzymujących podręczniki, przybory do nauki, tornistry. Rzeczy rozdaje Noel Ishakq wraz z siostrą – wolontariuszką pomagającą dzieciom przy nauce (dwa razy w tygodniu). Natomiast Noel to osoba która w naszym imieniu będzie czuwać nad funkcjonowaniem placówki edukacyjnej.

Na zdjęciach widać dzieci w kolorowych ubraniach. Niestety część z nich by przyjść na spotkanie organizacyjne pożyczyła ubrania od swoich krewnych lub znajomych rodziców. Ale już niedługo nasi podopieczni otrzymają Mundurki Szkolne – bo tak nazywają mali Pakistańczycy odzież przeznaczoną do szkoły. Jest ona jedyną odzieżą w której NIE pracują i nie przypomina im pracy w cegielni i jest ona czymś wyjątkowym, wyróżnia ich – czyli kojarzy się im z czymś miłym.

Na pierwszym planie Noel a za nim nasi podopieczni. Widać także z prawej strony, w okularach – obok dzieci – siostrę Noela – wolontariuszkę. Z tylu widać trzymany napis – podziękowania dla Marka – czyli Kierownika projektu.
Tu widać już lepiej napis – podziękowania dla Marka.
Klasa – tak to nazwijmy. Uczniowie na spotkaniu organizacyjnym i czekają też na swoje rzeczy potrzebne do nauki.
Noel rozdaje podręczniki i przybory…..
Kolejne zdjęcie przedstawiające przekazanie rzeczy do nauki.
Kolejne zdjęcie z rozdania….
Kolejne zdjęcie z rozdania rzeczy – tutaj wolontariuszka i uczeń, który jest dużo starszy od pozostałych…..
Kolejne zdjęcie z rozdania rzeczy do nauki – wolontariuszka rozdaje…
Widać już rozdane tornistry……
Jedna z najstarszych uczennic – Noel wręcza przybory i podręczniki do nauki.
I powoli kończy się spotkanie…tornistry na plecach i….. do domu……
Plecak na plecy, buty na nogi i …koniec spotkania organizacyjnego.

Poniżej kilka słów o projekcie, o sytuacji dzieci w Pakistanie.

Dzieci w Pakistanie – to do nich kierujemy pomoc.

Projekt pn. Latarnia w ciemności (nr konta bankowego – wydzielony specjalny rachunek znajduje się poniżej treści artykułu) realizowany jest przy wsparciu Fundacji Wszystko Jest Możliwe z Gdańska KRS 0000468661, NIP 957-106-99-81, z siedzibą w Gdańsku.

Działalność Fundacji Wszystko Jest Możliwe w Pakistanie liczy niewiele lat, ale wiele już zrobili, min. wykupili ok. 60 rodzin pracujących niewolniczo w fabryce cegieł, tj. ok 293 os., w tym ok. 190 dzieci, zbudowali 4 studnie z których korzysta ok. 3-4 tys. osób, założyli już ponad 5 szkół dla dzieci, które na co dzień pracują przy wyrobie cegieł.

„Szacuje się, że 22,8 miliona dzieci w wieku 5-16 lat nie uczęszcza do szkoły.” (wg danych z Unicef). Pakistan zajmuje drugie miejsce wśród krajów, gdzie dzieci, nie uczęszczają do szkoły.

Poniżej lin do raportu o współczesnym niewolnictwie w Pakistanie oraz zarazem przejście na stronkę Fundacji Wszystko Jest Możliwe:

„Po kilkudziesięciu latach niepodległości, system edukacji w Pakistanie nadal nie jest porównywalny z krajami rozwiniętymi.

Edukacja dostępna jest tylko dla wybranych. W warstwach niższych – a do takich zaliczają się między innymi chrześcijanie, jest mocno ograniczona by nie powiedzieć, że NIE istnieje.

Aby dziecko mogło uczestniczyć w jakiejkolwiek edukacji, to „ktoś” najpierw musi opłacić jego m.in.  wyżywienie, zakupić zeszytu…a Zarządca/właściciel zakładu musi wyrazić zgodę”

Propozycja, którą dostaliśmy to objęcie pomocą 25 – 30 dzieci w wieku 6-14 lat, które na co dzień pracują niewolniczo wraz z rodzicami przy wyrobie cegieł w Lahore (obszar). Dla nich to właśnie chcemy tworzyć szkołę/y. Właściciele cegielni zgodzili się by dzieci połączyły pracę z edukacją.

Szacunkowy koszt założenie i utrzymanie jednej szkoły dla ok. 25 – 30 dzieci to ok. 7 000 zł (siedem tysięcy złotych), tj. ok. 2 000,00 $ (dwa tysiące dolarów amerykańskich). Na tą kwotę składa się zakup za około 375 $ mundurków – które są tam synonimem wyróżnienia, ale i jedyną rzeczą która nie kojarzy się z niewolniczą pracą a wręcz przeciwnie – z czymś nowym, z nową nadzieją na lepsze „jutro”. Pozostałe koszty to zakup ławek (niestety na czymś muszą siedzieć a nikt im za darmo nie użyczy a to jest jeden z większych kosztów) – 540$ , podręczników – 375 $; tornistrów/plecaków – 250 $.

Natomiast wynagrodzenie otrzymają dwaj nauczyciele w wysokości 464 zł (czterysta sześćdziesiąt cztery złote) czyli 150 $ miesięcznie, tj. w ciągu roku 1 800 $ (jeden tysiąc osiemset dolarów). Jednak kwoty liczone w naszej, polskiej walucie ulegają zmianie – zależne są od kursu dolara, gdy będziemy przekazywać fundusze.

Nr konta bankowego na które TYLKO możną dokonać przelewu darowizny:

BNP Paribas PL 98 1750 0012 0000 0000 4102 6235

Na potrzeby projektu utworzono dodatkową stronę na Facebook-u o nazwie: Latarnia w ciemności – znajdź i polub. Można też znaleźć nas na Instagramie!

Osobą bezpośrednio zaangażowaną przy realizacji projektu jest Marek Kaczeński – członek Rady Programowej, do którego można kierować wszelkie pytania: tel.: 510-066-768 lub mail: kmk5@vp.pl. Można także napisać do nas: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl

Skip to content