„LATARNIA W CIEMNOŚCI” –

Dzieci w Pakistanie – to do nich kierujemy pomoc.

Słów kilka o nowym projekcie pn. Latarnia w ciemności, z którym już ruszyliśmy (nr konta bankowego – wydzielony specjalny rachunek znajduje się poniżej treści artykułu) a realizowany jest przy wsparciu Fundacji Wszystko Jest Możliwe z Gdańska KRS 0000468661, NIP 957-106-99-81, z siedzibą w Gdańsku.

Ich działalność w Pakistanie liczy niewiele lat, ale wiele już zrobili, min. wykupili ok. 60 rodzin pracujących niewolniczo w fabryce cegieł, tj. ok 293 os., w tym ok. 190 dzieci, zbudowali 4 studnie z których korzysta ok. 3-4 tys. osób, założyli już 5 szkół dla dzieci, które pracują przy wyrobie cegieł.

„Szacuje się, że 22,8 miliona dzieci w wieku 5-16 lat nie uczęszcza do szkoły.” (wg danych z Unicef). Pakistan zajmuje drugie miejsce wśród krajów, gdzie dzieci, nie uczęszczają do szkoły.

Poniżej lin do raportu o współczesnym niewolnictwie w Pakistanie oraz zarazem przejście na stronkę Fundacji Wszystko Jest Możliwe:

Po kilkudziesięciu latach niepodległości, system edukacji w Pakistanie nadal nie jest porównywalny z krajami rozwiniętymi.

Edukacja dostępna jest tylko dla wybranych. W warstwach niższych – a do takich zaliczają się między innymi chrześcijanie, jest mocno ograniczona by nie powiedzieć, że NIE istnieje.

Aby dziecko mogło uczestniczyć w jakiejkolwiek edukacji, to „ktoś” najpierw musi opłacić jego m.in.  wyżywienie, zakupić zeszytu…a Zarządca/właściciel zakładu musi wyrazić zgodę.

Propozycja, którą dostaliśmy to objęcie pomocą około 25 dzieci w wieku 5-14 lat, które na co dzień pracują niewolniczo wraz z rodzicami przy wyrobie cegieł w Lahore (obszar). Dla nich to właśnie chcemy utworzyć szkołę. Właściciele cegielni zgodzili się by dzieci połączyły pracę z edukacją.

Szacunkowy koszt założenie jednej szkoły dla ok. 25 dzieci to ok. 5 700 zł (pięć tysięcy siedemset złotych), tj. ok. 1 540,00 $ (jeden tysiąc pięćset czterdzieści dolarów amerykańskich). Na tą kwotę składa się zakup za 375 $ za mundurków – które są tam synonimem wyróżnienia, ale i jedyną rzeczą która nie kojarzy się z niewolniczą pracą a wręcz przeciwnie – z czymś nowym, z nową nadzieją na lepsze „jutro”. Pozostałe koszty to zakup ławek (niestety na czymś muszą siedzieć a nikt im za darmo nie użyczy a to jest jeden z większych kosztów) – 540$ , podręczników – 375 $; tornistrów/plecaków – 250 $.

Natomiast na miesięczny koszt utrzymania całej placówki składa się wynagrodzenie jednego nauczyciela, czyli 100 $ miesięcznie, tj. w ciągu roku 1 200 $ (jeden tysiąc dwieście dolarów), czyli ok. 4 500 zł (cztery tysiące pięćset złotych) . Kwoty liczone w naszej, polskiej walucie ulegają zmianie – zależne od kursu dolara, gdy będziemy robić przelew.

Mamy nadzieję, że nie tylko uda się Nam otworzyć szkołę, ale i ją utrzymać.

Nr konta bankowego na które możną dokonać przelewu darowizny:

BNP Paribas PL 98 1750 0012 0000 0000 4102 6235

Na potrzeby projektu utworzono dodatkową stronę na Facebook-u o nazwie: Latarnia w ciemności – znajdź i polub. Można też znaleźć nas na Instagramie!

Osobą bezpośrednio zaangażowaną przy realizacji projektu jest Marek Kaczeński – członek Rady Programowej, do którego można kierować wszelkie pytania: tel.: 510-066-768 lub mail: kmk5@vp.pl. Można także napisać do nas: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl

Kolejne zdjęcie przedstawiające dzieci….