Nasza Fundacja uzyskała status organizacji pozarządowej. Możesz przekazać nam swój 1% KRS: 0000405669 Podaruj 1%

„Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym” – projekt współfinansowany przez Woj. Pomorskie pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego.

Podsumowanie „Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”

“Jazda na podwójnym gazie, alkohol jako czynnik ryzyka w ruchu drogowym”

Prezentacja prowadzona przez panią dr Aleksandre Peplińską (psycholog, Zaklad Psychologii Ekonomicznej i Psychologi Organizacji Uniwersytetu Gdanskiego), “Jazda na podwójnym gazie, alkohol jako czynnik ryzyka w ruchu drogowym”.


“Leki i inne substancje farmakologicznie czynne zaburzające zdolność do kierowania pojazdami”

Prezentacja przeprowadzona przez dr hab. Marka Wiergowskiego: “Leki i inne substancje farmakologicznie czynne zaburzające zdolność do kierowania pojazdami”.


Panel dyskusujny konferencji “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”

Panel dyskusyjny pomiędzy zaproszonymi gośćmi:

 • nadkom. Joanna Skrent (Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku),
 • dr hab. Marek Wiergowski (toksykolog, Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej),
 • dr Beata Stasiak-Cieślak (psycholog, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego),
 • dr Aleksandra Peplińska (psycholog, Zakład Psychologii Ekonomicznej i Psychiatrii Organizacji Uniwersytetu Gdańskiego).

“Amfetamina – czy jest problemem w ruchu drogowym?”

Wykład Dr Beaty Stasiak-Cieślak (psycholog zdrowia, psycholog transportu, pełnomocnik dyrektora ds. osób niepełnosprawnych, zatrudniona w Instytucie Transportu Samochodowegooraz Dr Anety Wnuk (Adiunkt w Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego, koordynatorka Centrum Edukacji Ruchu Drogowego).


Materiały edukacyjne

Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym, odcinek 1.

Youtube: https://youtu.be/0g0QgGRaQXQ

Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym, odcinek 2.

Youtube: https://youtu.be/Ml7B09kabZk

Przygotowaliśmy również dla państwa, dwa krótkie filmiki:

Przyjmowanie leków, cykl “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”. Materiał promocyjny 1

https://youtu.be/ZrdCw1v4N9M

Przyjmowanie leków, cykl “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”. Materiał promocyjny 2

https://youtu.be/KRlXV3s2xJ4

Aktualizacja 18.X.2023

W piątek 13. paź. 2023 odbyła się konferencja pt. “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym” – ramach realizowanego zadania publicznego „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych! – edycja II.” współfinansowanego przez Woj. Pomorskie pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego z Warszawy.

Dziękujemy naszym prelegentom za omówienie tematów:

Amfetamina – czy jest problemem w ruchu drogowym?(Pobierz prezentacje)

 • dr Aneta Wnuk, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
 • dr Beata Stasiak-Cieślak, Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych, Instytut Transportu Samochodowego

Leki i inne substancje farmakologicznie czynne zaburzające zdolność do kierowania pojazdami(Pobierz prezentacje)

 • dr hab. Marek Wiergowski, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej, Wydział Lekarski, Gdański Uniwersytet Medyczny

“Jazda na podwójnym gazie — alkohol jako czynnik ryzyka w ruchu drogowym” (Pobierz prezentacje)

 • dr Aleksandra Peplińska, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zarejestrowali się (a było to 95 osób) i byli z nami online oraz stacjonarnie. Dzięki formule online słuchali nas nie tylko w pomorskim, ale i w podkarpackim, wielkopolskim, małopolskim, śląskim, łódzkim, zachodniopomorskim, kujawsko – pomorskim, warmińsko – mazurskim.

Już niedługo Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który obchodzony jest w trzecią niedzielę. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie proponowaną przez nas tematyką na konferencji zdecydowaliśmy się na organizację dn. 17 listopada (trzeci piątek listopada – dzień roboczy) panelu/konferencji poświęconej bezpieczeństwu w ruchu drogowym..

Jako Fundacja “Wschodzące Słońce” jesteśmy Sygnatariuszami Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nasze działania na tym polu – w tym zakresie to uzupełnienie naszej polityki dotyczącej profilaktyki od wszelkiego rodzaju uzależnień, min. substancji psychoaktywnych.

https://road-safety-charter.ec.europa.eu/user/7912

Materiały po konferencyjne oraz dwa filmy edukacyjny: jeden o wpływie na organizm ludzki, a drugi o skutkach stosowania substancji psychoaktywnych w tym popularnych leków zamieścimy po konferencji.

UWAGA: Można już rejestrować się , czyli wysyłamy na maila: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl dane: imię i nazwisko, miejsce pracy (funkcję) oraz info: stacjonarnie czy online. Do udziału zapraszamy także użytkowników ruchu drogowego (kierowców pojazdów, rowerzystów itp.)

Poniżej info o miejscu stacjonarnym, gdzie odbędzie się konferencja, 80-312 Gdańsk – Oliwa, ul. Wita Stwosza 23 (nowa siedziba naszego partnera Fundacji RC):

https://www.google.com/maps/place/Wita+Stwosza+23,+80-312+Gda%C5%84sk/@54.4041782,18.5650373,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x46fd7531ed21cd2f:0xa094b6fd090eadf5!8m2!3d54.4041782!4d18.5650373!16s%2Fg%2F11c299tst6?entry=ttu

Dojazd komunikacją miejską: tramwaj 6, 12 z Gdańska, Dworzec PKP lub z Pętli tramwajowej przy Parku Oliwskim. Najlepiej wysiadać na przystanku: TETMAJERA, ewentualnie DERDOWSKIEGO – budynek znajduje się między tymi przystankami. Dodatkowo można skorzystać z tramwaju nr 5 – z przystanku Oliwa 01 lub od Politechniki Gdańskiej w kierunku Oliwy 01.

Można skorzystać z PKM i wtedy wysiąść należy na przystanku PKM STRZYŻA i tramwajami nr 5, 6 i 12 podjechać (kierunek Oliwa 01). Osoby, które będą korzystały z SKM – wysiadają na przystanku SKM OLIWA i muszą dojść do Parku Oliwskiego przy którym są przystanki tramwajów: 5, 6 i 12 (kierunek Nowy Port, Łostowice – Świętokrzyska, Ujeścisko).

Poniżej archiwalne info o wydarzeniu i materiały edukacyjne (aktualne!) z 2022 r.

W ramach realizowanego zadania publicznego „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych!” współfinansowanego przez Woj. Pomorskie odbyła się w formule online 30 września 2022 r. konferencja naukowo – szkoleniowa pn. “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”, gdzie trzech prelegenci omówili powyższą tematykę – materiały po konferencyjne znajdują się poniżej filmów edukacyjnych – zapraszamy do zapoznania się z nimi. Dodatkowo w ramach projektu opracowano dwa filmy edukacyjne: pierwszy mówiący o negatywnym wpływie substancji psychoaktywnych na kierującego pojazdem, drugi o skutkach stosowania przez kierującego pojazdem. Następnie wraz z opracowanym przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego 45 min scenariuszem zajęć z młodzieżą szkół ponadpodstawowych zostały przekazane do placówek oświatowych uczestniczących w projekcie. Dodatkowo materiały edukacyjny (wykłady konferencyjne oraz dwa filmy edukacyjne) zostały przekazane trzem komendom Policji, których przedstawiciele uczestniczyli w konferencji.

Poniżej film o wpływie substancji psychoaktywnych na kierujęcego pojazdem.

Następnie drugi film wykonany techniką grafik komputerowych, ale o skutkach prowadzenia pojazdu pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Materiały edukacyjne zrealizowane w ramach zadania publicznego „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych!” – edukacja przyszłych kierowców. Edycja I., współfinansowanego ze środków Województwa Pomorskiego. Opracowany jest przez Fundację “Wschodzące Słońce” z Gdańska we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Fundacją TRZEŹWOŚĆ z Gdyni i Fundacją PROSPEKT z Gdańska, patronat: Instytut Transportu Samochodowego – Warszawa.

Konferencja 30 września 2022 r. – info:

„SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE W RUCHU DROGOWYM”
Patronat – Instytut Transportu Samochodowego


Tematem bezpłatnej konferencji jest wpływ substancji psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem ogólnodostępnych leków na sprawność psychomotoryczną kierowcy a tym samym na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W ramach konferencji odbędą się trzy wykłady:

 1. 9:15-10:15 dr Marek Wiergowski – Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej: “Zagrożenie substancjami psychoaktywnymi w ruchu drogowym w województwie pomorskim na podstawie praktyki opiniodawczej Katedry i Zakłady Medycyny Sądowej w Gdańsku”
 2. 10:30-11:30 dr Marcin Szulc prof. UG – Zakład Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Instytut Psychologii: „„Baku baku na szlaku” Konsekwencje zdrowotne używanie marihuany i jej wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym w świetle badań.
 3. 11:45-12:45 dr Aneta Wnuk – Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego:
  „Doświadczenia Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego związane z prowadzeniem zajęć adresowanych do nastoletnich uczestników ruchu”.

Zapisy: zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko adres mailowy na które ma zostać wysłany link na platformę zoom oraz dodatkowo (obowiązkowo przy zgłaszaniu się placówek oświatowych): funkcję w placówce oświatowej/szkole, nazwę instytucji/placówki, gmina, powiat.

UWAGA: placówki oświatowe otrzymają po konferencji materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć z młodzieżą szkolną: edukacyjne dwa filmy wykonane techniką grafik komputerowych (opracowane na podstawie badań naukowych, materiał dostarczony przez dr hab. Marka Wiergowskiego GUMED oraz dr Marcina Szulca prof. UG) oraz scenariusz zajęć opracowany we współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego.

Zadanie publiczne „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych!” – edukacja przyszłych kierowców. Edycja I., współfinansowane ze środków Województwa Pomorskiego

 • Poniżej materiały od prelegentów konferencji “Substancje psychoaktywnie w ruchu drogowym” 30 września 2022 r. (formuła online):
 • 1. Wykład dr hab. Marka Wiergowskiego – Katedra i Zakład Medycyny Sądowej w Gdańsku (Gdański Uniwersytet Medyczny)
 • 2. Wykład dr Marcina Szulca prof. Uniwersytetu Gdańskiego – Zakład Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej U. Gdańskiego, członek Rady Programowej Fundacji “Wschodzące Słońce”
 • 3. Wykład dr Anety Wnuk – Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego
 • https://www.youtube.com/watch?v=J3N7ZT6gyBA – nagrana konferencja

Poniżej nagrana konferencja. Z przyczyn technicznych przedstawiona jest w czterech częściach. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i do zobaczenia w 2023 r. na następnej konferencji – mamy nadzieję, że Zarząd Woj. Pomorskiego ponownie dofinansuje działania w tej problematyce.

Skip to content