Nasza Fundacja uzyskała status organizacji pozarządowej. Możesz przekazać nam swój 1% KRS: 0000405669 Podaruj 1%

„Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”

                  

Jako Fundacja “Wschodzące Słońce” jesteśmy Sygnatariuszami Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nasze działania na tym polu – w tym zakresie to uzupełnienie naszej polityki dotyczącej profilaktyki od wszelkiego rodzaju uzależnień, min. substancji psychoaktywnych.

https://road-safety-charter.ec.europa.eu/user/7912

UWAGA: 15 listopada 2024 r. oficjalne I Pomorskie Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzimy w m. Szemud, gmina Szemud, powiat wejherowski, woj. pomorskie. Początek obchodów 10 godz.! Planowane zakończenie o 13 godz. Do udziału w obchodach zapraszamy młodzież – uczniów szkół ponadpodstawowyh – i akademicką a także innych zainteresowane instytucje publiczne i niepubliczne oraz osoby/firmy prywatne.

Wkrótce zamieścimy szczegółowy Program Obchodów; organizatorzy: Fundacja “Wschodzące Słońce”, Zarząd Okręgowy w Gdańsku PZM oraz Gmina Szemud – jako gospodarz; patronat honorowy – Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk, Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Instytut Transportu Samochodowego :

Szanowni Państwo!

Już po konferencji. Smutne to, że w tym samym dniu w m. Borkowo k. Gdańska zdarzył się taki wypadek …….. Panie Rafale cieszy nas fakt, że jako osoba (ale i jako przedstawiciel Automobilklubu GEPARD i PZM Okręg Zarząd w Gdańsku) z nami współpracująca będzie wypowiadała się jako ekspert w sprawie tego tragicznego wydarzenie: https://radiogdansk.pl/audycje/gosc-radia-gdansk/2024/10/21/ekspert-ds-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego-wskazuje-na-mozliwa-przyczyne-tragedii-na-s7/

Dziękujemy prof. Marcinowi Ślęzakowi Dyrektorowi Instytutu Transportu Samochodowego, instytutu który jest patronem merytorycznym naszego projektu za otwarcie konferencji naukowej. Dziękujemy Wójtowi gminy Szemud p. Ryszardowi Kalkowskiemu za słowo wstępu i zaproszenie do m. Szemud, gm. Szemud, pow. wejherowski, woj. pomorskie na uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Poniżej relacja – wykłady naszych prelegentów – DZIĘKUJEMY i to nie tylko w imieniu organizatorów, ale i też w imieniu odbiorców, którzy w większości byli online…i przysłali zaraz po zakończeniu sms/maile z podziękowaniami dla prelegentów. Dodatkowo pod każdym filmem zamieszczona jest jego prezentacja/wykład w formie pdf. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

Poniżej przedstawienie w wielkim skrócie wyników badań ankietowych, wybranych pytań i odpowiedzi, które przedstawiliśmy na powyższej konferencji. Natomiast całość podsumowania znajdą Państwo poniżej.

BADANIE ANKIETOWE – ALKOHOL NA STACJI PALIW

Szanowni Państwo,

Wyniki badania: „ Czy osoby uzależnione od alkoholu, po zakupie alkoholu na stacji paliw, siadają za kierownicą?”

 Przeprowadziliśmy pilotażowe badanie, ponieważ w mediach pojawiły się krytyczne wypowiedzi niektórych parlamentarzystów, przedsiębiorców i innych osób dot. wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Jednym z argumentów jest stwierdzenie, że nie ma żadnych badań, które sprawdzałyby, czy osoby kupujące alkohol na stacjach paliw wypijają go i siadają za kierownicą.

W przeprowadzonym przez nas badaniu uczestniczyły tylko osoby uzależnione od alkoholu nie dlatego, że osoby nieuzależnione nie jeżdżą po spożyciu alkoholu. Po prostu do osób uzależnionych mogliśmy dotrzeć poprzez ośrodki terapii. Terapeuci wydrukowali ankiety, a pacjenci, którzy wyrazili na to zgodę, je wypełnili – zachowując pełną anonimowość. Ankiety przesłano na adres fundacji i zostały one opracowane. Część ankiet wypełniono on-line.

W/g szacunkowych danych ( w zależności od źródła) w Polsce jest od ok. 400 tys. do ok. 800 tys. osób uzależnionych od alkoholu.

Część z nich to osoby utrzymujące abstynencję po leczeniu. Nie dotarliśmy do informacji, jak duża może to być grupa.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 5,5 ml osób, które piją alkohol w sposób szkodliwy lub ryzykowny. Wiele z tych osób prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu, głównie piwa, często nie uważając piwa za napój alkoholowy. W/g publikacji, wydanej w 2021 r. przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 54 % dorosłych Polaków nie uważa piwa za napój alkoholowy, a 47 % nie uważa wina za napój alkoholowy.

Potwierdzają to wyniki badań- śląskiej policji z 2018 r. : Nie wiedzą, czy mogą prowadzić po piwie – ruszyła kampania śląskiej policji „Alkohol na drodze zabija” – Wiadomości – Policja Śląska.

Wśród 90 000 kierowców, zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu 2023 r. i 1800 kierowców prowadzących po alkoholu w czasie kilku dni “majówki” w 2024 r., na pewno nie było więc wyłącznie osób uzależnionych.

Dla kierowcy, który decyduje się prowadzić pod wpływem alkoholu, nie ma znaczenia, gdzie kupi alkohol – czy w sklepie, czy na stacji paliw. Alkohol ( w pełnym asortymencie) jest nawet łatwiej dostępny na stacji paliw – 24 godz. przez 7 dni w tygodniu.

.

Podsumowanie „Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym” – zadanie publiczne 2023 r. dofinansowane przez Woj. Pomorskie.

“Jazda na podwójnym gazie, alkohol jako czynnik ryzyka w ruchu drogowym”

Prezentacja prowadzona przez panią dr Aleksandre Peplińską (psycholog, Zaklad Psychologii Ekonomicznej i Psychologi Organizacji Uniwersytetu Gdanskiego), “Jazda na podwójnym gazie, alkohol jako czynnik ryzyka w ruchu drogowym”.


“Leki i inne substancje farmakologicznie czynne zaburzające zdolność do kierowania pojazdami”

Prezentacja przeprowadzona przez dr hab. Marka Wiergowskiego: “Leki i inne substancje farmakologicznie czynne zaburzające zdolność do kierowania pojazdami”.


Panel dyskusujny konferencji “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”

Panel dyskusyjny pomiędzy zaproszonymi gośćmi:

  • nadkom. Joanna Skrent (Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku),
  • dr hab. Marek Wiergowski (toksykolog, Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej),
  • dr Beata Stasiak-Cieślak (psycholog, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego),
  • dr Aleksandra Peplińska (psycholog, Zakład Psychologii Ekonomicznej i Psychiatrii Organizacji Uniwersytetu Gdańskiego).

“Amfetamina – czy jest problemem w ruchu drogowym?”

Wykład Dr Beaty Stasiak-Cieślak (psycholog zdrowia, psycholog transportu, pełnomocnik dyrektora ds. osób niepełnosprawnych, zatrudniona w Instytucie Transportu Samochodowegooraz Dr Anety Wnuk (Adiunkt w Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego, koordynatorka Centrum Edukacji Ruchu Drogowego).


Materiały edukacyjne

Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym, odcinek 1.

Youtube: https://youtu.be/0g0QgGRaQXQ

Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym, odcinek 2.

Youtube: https://youtu.be/Ml7B09kabZk

Przygotowaliśmy również dla państwa, dwa krótkie filmiki:

Przyjmowanie leków, cykl “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”. Materiał promocyjny 1

https://youtu.be/ZrdCw1v4N9M

Przyjmowanie leków, cykl “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”. Materiał promocyjny 2

https://youtu.be/KRlXV3s2xJ4

Aktualizacja 18.X.2023

W piątek 13. paź. 2023 odbyła się konferencja pt. “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym” – ramach realizowanego zadania publicznego „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych! – edycja II.” współfinansowanego przez Woj. Pomorskie pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego z Warszawy.

Dziękujemy naszym prelegentom za omówienie tematów:

Amfetamina – czy jest problemem w ruchu drogowym?(Pobierz prezentacje)

  • dr Aneta Wnuk, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
  • dr Beata Stasiak-Cieślak, Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych, Instytut Transportu Samochodowego

Leki i inne substancje farmakologicznie czynne zaburzające zdolność do kierowania pojazdami(Pobierz prezentacje)

  • dr hab. Marek Wiergowski, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej, Wydział Lekarski, Gdański Uniwersytet Medyczny

“Jazda na podwójnym gazie — alkohol jako czynnik ryzyka w ruchu drogowym” (Pobierz prezentacje)

  • dr Aleksandra Peplińska, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zarejestrowali się (a było to 95 osób) i byli z nami online oraz stacjonarnie. Dzięki formule online słuchali nas nie tylko w pomorskim, ale i w podkarpackim, wielkopolskim, małopolskim, śląskim, łódzkim, zachodniopomorskim, kujawsko – pomorskim, warmińsko – mazurskim.

Już niedługo Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który obchodzony jest w trzecią niedzielę. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie proponowaną przez nas tematyką na konferencji zdecydowaliśmy się na organizację dn. 17 listopada (trzeci piątek listopada – dzień roboczy) panelu/konferencji poświęconej bezpieczeństwu w ruchu drogowym..

Jako Fundacja “Wschodzące Słońce” jesteśmy Sygnatariuszami Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nasze działania na tym polu – w tym zakresie to uzupełnienie naszej polityki dotyczącej profilaktyki od wszelkiego rodzaju uzależnień, min. substancji psychoaktywnych.

https://road-safety-charter.ec.europa.eu/user/7912

Materiały po konferencyjne oraz dwa filmy edukacyjny: jeden o wpływie na organizm ludzki, a drugi o skutkach stosowania substancji psychoaktywnych w tym popularnych leków zamieścimy po konferencji.

UWAGA: Można już rejestrować się , czyli wysyłamy na maila: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl dane: imię i nazwisko, miejsce pracy (funkcję) oraz info: stacjonarnie czy online. Do udziału zapraszamy także użytkowników ruchu drogowego (kierowców pojazdów, rowerzystów itp.)

Poniżej info o miejscu stacjonarnym, gdzie odbędzie się konferencja, 80-312 Gdańsk – Oliwa, ul. Wita Stwosza 23 (nowa siedziba naszego partnera Fundacji RC):

https://www.google.com/maps/place/Wita+Stwosza+23,+80-312+Gda%C5%84sk/@54.4041782,18.5650373,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x46fd7531ed21cd2f:0xa094b6fd090eadf5!8m2!3d54.4041782!4d18.5650373!16s%2Fg%2F11c299tst6?entry=ttu

Dojazd komunikacją miejską: tramwaj 6, 12 z Gdańska, Dworzec PKP lub z Pętli tramwajowej przy Parku Oliwskim. Najlepiej wysiadać na przystanku: TETMAJERA, ewentualnie DERDOWSKIEGO – budynek znajduje się między tymi przystankami. Dodatkowo można skorzystać z tramwaju nr 5 – z przystanku Oliwa 01 lub od Politechniki Gdańskiej w kierunku Oliwy 01.

Można skorzystać z PKM i wtedy wysiąść należy na przystanku PKM STRZYŻA i tramwajami nr 5, 6 i 12 podjechać (kierunek Oliwa 01). Osoby, które będą korzystały z SKM – wysiadają na przystanku SKM OLIWA i muszą dojść do Parku Oliwskiego przy którym są przystanki tramwajów: 5, 6 i 12 (kierunek Nowy Port, Łostowice – Świętokrzyska, Ujeścisko).

Poniżej archiwalne info o wydarzeniu i materiały edukacyjne (aktualne!) z 2022 r.

W ramach realizowanego zadania publicznego „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych!” współfinansowanego przez Woj. Pomorskie odbyła się w formule online 30 września 2022 r. konferencja naukowo – szkoleniowa pn. “Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym”, gdzie trzech prelegenci omówili powyższą tematykę – materiały po konferencyjne znajdują się poniżej filmów edukacyjnych – zapraszamy do zapoznania się z nimi. Dodatkowo w ramach projektu opracowano dwa filmy edukacyjne: pierwszy mówiący o negatywnym wpływie substancji psychoaktywnych na kierującego pojazdem, drugi o skutkach stosowania przez kierującego pojazdem. Następnie wraz z opracowanym przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego 45 min scenariuszem zajęć z młodzieżą szkół ponadpodstawowych zostały przekazane do placówek oświatowych uczestniczących w projekcie. Dodatkowo materiały edukacyjny (wykłady konferencyjne oraz dwa filmy edukacyjne) zostały przekazane trzem komendom Policji, których przedstawiciele uczestniczyli w konferencji.

Poniżej film o wpływie substancji psychoaktywnych na kierujęcego pojazdem.

Następnie drugi film wykonany techniką grafik komputerowych, ale o skutkach prowadzenia pojazdu pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Materiały edukacyjne zrealizowane w ramach zadania publicznego „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych!” – edukacja przyszłych kierowców. Edycja I., współfinansowanego ze środków Województwa Pomorskiego. Opracowany jest przez Fundację “Wschodzące Słońce” z Gdańska we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Fundacją TRZEŹWOŚĆ z Gdyni i Fundacją PROSPEKT z Gdańska, patronat: Instytut Transportu Samochodowego – Warszawa.

Konferencja 30 września 2022 r. – info:

„SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE W RUCHU DROGOWYM”
Patronat – Instytut Transportu Samochodowego


Tematem bezpłatnej konferencji jest wpływ substancji psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem ogólnodostępnych leków na sprawność psychomotoryczną kierowcy a tym samym na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W ramach konferencji odbędą się trzy wykłady:

  1. 9:15-10:15 dr Marek Wiergowski – Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej: “Zagrożenie substancjami psychoaktywnymi w ruchu drogowym w województwie pomorskim na podstawie praktyki opiniodawczej Katedry i Zakłady Medycyny Sądowej w Gdańsku”
  2. 10:30-11:30 dr Marcin Szulc prof. UG – Zakład Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Instytut Psychologii: „„Baku baku na szlaku” Konsekwencje zdrowotne używanie marihuany i jej wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym w świetle badań.
  3. 11:45-12:45 dr Aneta Wnuk – Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego:
    „Doświadczenia Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego związane z prowadzeniem zajęć adresowanych do nastoletnich uczestników ruchu”.

Zapisy: zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko adres mailowy na które ma zostać wysłany link na platformę zoom oraz dodatkowo (obowiązkowo przy zgłaszaniu się placówek oświatowych): funkcję w placówce oświatowej/szkole, nazwę instytucji/placówki, gmina, powiat.

UWAGA: placówki oświatowe otrzymają po konferencji materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć z młodzieżą szkolną: edukacyjne dwa filmy wykonane techniką grafik komputerowych (opracowane na podstawie badań naukowych, materiał dostarczony przez dr hab. Marka Wiergowskiego GUMED oraz dr Marcina Szulca prof. UG) oraz scenariusz zajęć opracowany we współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego.

Zadanie publiczne „Bądź odpowiedzialny – nie stosuj substancji psychoaktywnych!” – edukacja przyszłych kierowców. Edycja I., współfinansowane ze środków Województwa Pomorskiego

  • Poniżej materiały od prelegentów konferencji “Substancje psychoaktywnie w ruchu drogowym” 30 września 2022 r. (formuła online):
  • 1. Wykład dr hab. Marka Wiergowskiego – Katedra i Zakład Medycyny Sądowej w Gdańsku (Gdański Uniwersytet Medyczny)
  • 2. Wykład dr Marcina Szulca prof. Uniwersytetu Gdańskiego – Zakład Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej U. Gdańskiego, członek Rady Programowej Fundacji “Wschodzące Słońce”
  • 3. Wykład dr Anety Wnuk – Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego
  • https://www.youtube.com/watch?v=J3N7ZT6gyBA – nagrana konferencja

Poniżej nagrana konferencja. Z przyczyn technicznych przedstawiona jest w czterech częściach. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i do zobaczenia w 2023 r. na następnej konferencji – mamy nadzieję, że Zarząd Woj. Pomorskiego ponownie dofinansuje działania w tej problematyce.

Skip to content